Dzięki świetnemu portalowi Lifehacker odkryłem nowy, bardzo fajny serwis do publikowania zdjęć. min.us jest bardzo prosty i szybki w obsłudze bo opiera się na zasadzie przeciągnij i upuść (drag and drop). Serwis nie wymaga rejestracji ale warto się zarejestrować aby móc łatwiej porządkować swoje galerie. Rejestracja nie wymaga podawania żadnych danych osobowych. Nawet adres e-mail jest opcjonalny. Aby stworzyć galerię wystarczy przeciągnąć zdjęcia z menedżera plików na stronę WWW. Po tej czynności zaczynają się automatycznie wysyłać do serwisu. Później można edytować galerię dodając lub usuwając z niej zdjęcia. min.us ma jednak jeden minus. Na razie nie można opisywać zdjęć. Ale ponieważ autorzy serwisu cały czas go rozwijają niewykluczone, że wkrótce będzie to również możliwe. Aby ominąć tą niedogodność można przed wysłaniem umieścić opis w nazwie pliku.
Ta darmowa aplikacja jest stworzona we flashu i dostępna on-line. Służy do miksowania ścieżek dźwiękowych i tworzenia nowych utworów. Możliwe jest wgrywanie własnych próbek dźwiękowych (tzw. sampli) lub korzystanie z biblioteki przygotowanej przez twórców programu. Można też kupić dodatkowe sample i sety korzystając z opcji Sound Shop. Poniższy zrzut ekranowy pochodzi z serwisu lifehaker.
Pisałem już kiedyś, że klikanie w ikony jak to ma miejsce w Windows nie zawsze jest wygodne a wpisywanie komend jak to ma miejsce w DOSie nie zawsze jest niewygodne. Poszukiwanie właściwej ikony w gąszczu innych na pulpicie lub w menu START bywa czasochłonne a wpisanie komendy, którą łatwo zapamiętać a czasem nie trzeba pamiętać bo jest bardzo intuicyjna, pozwala na znacznie szybsze wykonanie żądanej operacji. Jako przykład podałem doskonałą aplikację SlickRun, gdzie można zdefiniować własne komendy służące do szybkiego uruchamiania aplikacji komputerowych lub stron WWW. Oprócz tego jest coś równie genialnego tyle, że działającego w obrębie przeglądarki internetowej. To Ubiquity, moja ulubiona wtyczka do Firefoxa. Najnowsza wersja nie jest niestety kompatybilna z ostatnim wydaniem przeglądarki (3.6). Muszę więc używać wersji wcześniejszej, która posiada szereg niedoróbek ale i tak niezwykle ułatwia życie. Ideą Ubiquity jest sterowanie przeglądarką za pomocą predefioniowanego zestawu komend oraz poleceń zdefiniowanych przez użytkownika. Dodatkowo, wchodząc na niektóre strony otrzymuje się propozycję doinstalowania poleceń zdefiniowanych przez jej autora. Gdy wchodzi się na stronę, z którą zwiazana jest jakakolwiek komenda naszej wersji Ubiquity, automatycznie wyświetla się informacja o tym fakcie. Po zainstalowaniu dodatku można go uruchomić za pomocą domyślnej kombinacji klawiszy CTRL+SPACJA. Kombinację tą oczywiście można zmienić. Po uruchomieniu, w lewym-górnym rogu głównego okna przeglądarki pojawia się dużych rozmiarów okno o różnych odcieniach szarości. W górnym polu okna znajduje się miejsce na wpisywanie komend. Po wpisaniu czegokolwiek dolne pole dzieli się na 2 panele. W dolnym-lewym wyświetlane są proponowane komendy, a w dolnym prawym efekt działania wybranego polecenia. Dobrze jest zapoznać się z zestawem dostępnych poleceń ale szczegółowe ich zapamiętywanie nie jest konieczne. Wystarczy wpisać tylko fragment komendy a wtyczka na tej podstawie wyświetla listę poleceń podobnych do wpisanego ciągu znaków. Np. kiedy chcę przetłumaczyć jakiś wyraz nie muszę wpisywać polecenia translate, wystarczy, że wpiszę tra. No ale co konkretnie może dla nas zrobić taka wtyczka? Bardzo wiele rzeczy. Wymienię tylko niektóre:
szybkie tłumaczenie wpisanego lub zaznaczonego na oglądanej stronie WWW tekstu na podstawie translatora Google; z dowolnego dostępnego w translatorze języka na dowolny inny (polecenie translate)
wyświetlenie mapy wskazanej lokalizacji; na podstawie Google Maps, polecenie map; np. map Biskupiec Ludowa
edycja aktualnie przeglądanej strony WWW; załóżmy, że podoba nam się projekt graficzny strony i chcemy go wykorzystać do własnych celów (o ile oczywicie nie naruszamy praw autorskich), wpisujemy polecenie edit-page wchodzimy na stronę, zmieniamy treść na naszą, w Ubiquity wpisujemy stop-editing-page i zapisujemy źródło na dysku
kalkulator; polecenie calculate, oprócz najprostszych obliczeń liczy pierwiastki (funkcja sqrt), funkcje trygonometryczne (sin, cos, itd.), logarytmy (log) i wiele innych; przykład calculate sin(1)
wyszukiwarka grafiki w Google Images (polecenie image-serach) i w serwisie Flickr (polecenie flickr)
można też obracać obrazki a nawet całe strony WWW, co może być przydatne kiedy korzysta się z obracanych monitorów (polecenia: rotate-image, rotate-page, flip-page, desaturate-image, invert-image, edge-detect-image)
Jak już wspomniałem wtyczka ma więcej zastosowań, o których można przeczytać (po angielsku) wpisując polecenie help. Przegląd funkcji jest też dostępny w poniższym filmie (też po angielsku) początek można przewinąć do 00:52 bo wcześniej są same hasła reklamowe. Film najlepiej oglądać w trybie pełnoekranowym.